Ana Sayfa   › EĞİTİM   › Ekonomik Sürüş Eğitimi

Ekonomik Sürüş Eğitimi

Amaç: Katılımcıların, aldıkları eğitim ile birlikte, sürüş konforlarını değiştirmeden, kilometre başına tüketilen yakıt miktarını azaltarak, yakıt tüketiminden kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltmak, enerji tüketimini minimize ederek gereksiz doğal kaynak tüketimini önlemek, yakıttan kaynaklı maliyetleri düşürmek. Ekonomik sürüş aynı zamanda defansifi sürüşü de destekleyen bir eğitim olduğu için aynı zamanda defansif sürüş alışkanlığını katılımcılara kazandırmak. Operasyonel süreçlerin hızlı araç kullanmadan da tamamlanabileceğinin kanıtlanması ile sürücüler üzerindeki zaman baskıları da azaltılarak sürüş psikolojisine pozitif katkı sağlanmaktadır.
Hedef: Araç katalog yakıt tüketim değerlerine en yakın değerlerde araç kullanımının sağlanarak yakıttan kaynaklı maliyetleri optimize etmek, bu tasarrufu rakamlarla gösterebilmek. Sera gazından kaynaklı emisyonları azaltarak çevreye daha az zarar vermek.
Yöntem: Katılımcılar, sınıfta yaklaşık 2 saatlik teorik eğitim aldıktan sonra eğitmenle bire bir olarak gerçek trafik koşullarında araç kullanır. Tespit edilen bir rotada katılımcının her zamanki sürüş alışkanlıkları ile araç kullanması sağlanır, eğitmen gözlem yapar. Sürücünün ekonomik sürüş kapsamındaki iyileşme alanları tespit edilir, tespit edilen eksikler katılımcımız ile paylaşılır. Katılımımızın aynı rotayı, eğitmenimizin de yönlendirmeleri ile ekonomik sürüş kriterleri ile tamamlaması sağlanır.
Süre: 2 Saat teorik ve 60 dakika birebir sürüş.

Katılımcının Temel Kazanımları:
- Kullanmış olduğu aracın teknik özelliklerini anlamak, bu teknik özelliklerin ekonomik sürüşe olan etkilerini tecrübe etmek
- Düz yol, iniş, yokuş yollarda ekonomik sürüşü etkileyen doğru vites seçimi, doğru motor devri seçimi, doğru hız seçimini uygulayarak öğrenmek
- Operasyonel süreçlerden ve süreden ödün vermeden 100 Km başına litre cinsinden yakıt tüketimini optimize etmek

Eğitim Çıktısı:
- Sürüş değerlendirme raporu ile yapılan değerlendirme raporlanır.
- Başarılı katılımcılar adına düzenlenmiş eğitim sertifikası
- Katılımcıya ekonomik sürüş ile ilgili gelişim alanlarının eğitmen tarafından açıklanması