Güvenli Sürüş Nedir

Güvenli Sürüş Nedir

Sürücünün; kullandığı aracının donanım ve özellikleri ile limitlerini tam olarak tanıması, sürüş esnasında aracına tam olarak hükmedebilmesi, çok değişken özellik ve hareketliliğe sahip trafik ortamında defansif sürüş tekniklerini benimsemesi ve uygulayabilmesi, aracını kurallara, yol ve hava koşullarına uygun ve diğer sürücüler için tehlike yaratmayacak şekilde kullanarak sürüşünü en güvenli şekilde tamamlamasıdır.

Yolun özelliğine göre belirlenmiş hız limitlerini aşıyor yada hızınızı yolun mevcut durumuna göre değiştirmiyorsanız, mevcut trafik akışına uymuyor ve gereksiz şerit değiştirmeler yapıyorsanız, trafik işaret ve levhalarının ne anlama geldiğini bilmiyor veya biliyor ama uymuyorsanız, emniyet kemerini takmıyor veya aracınızdaki diğer kişilere taktırmıyorsanız, uykusuz ve yorgun yola çıkıyorsanız, diğer yaya ve sürücülere saygısız davranıyorsanız, alkol, uyuşturucu madde ve reflekslerinizi azaltıcı ilaçları kullanmış bir şekilde trafiğe çıkıyorsanız, sürüş esnasında cep telefonu ve benzeri cihazları kullanıyor, sigara içiyorsanız kaza yapma olasılığınızı artırıyor ve güvenli bir sürüş yapmıyorsunuz demektir.

İyi bir sürücü olmanın ölçütü sadece uzun yıllarca araç kullanmış olmak değildir. Profesyonel sürücü kavramını tanımlayıcı en önemli değerler sürüş bilgisi ve kabiliyeti ile özellikle sorumluluk bilincidir. Bir sürücünün iyi bir sürücü olarak tanımlanmasında ne kadar hızlı gittiği değil, kendisi ile diğer yaya ve sürücüler açısından aracını ne kadar dikkatli, kurallara uygun ve güvenli kullandığı esas alınır.

Trafikte yaşanan olumsuzluklar hayati açıdan ölümcül olmakla birlikte aynı zamanda maddi açıdan da zarar vericidir. Ülkemizde gerçekleşen kazalar incelendiğinde %90’nın üzerinde bir oranda sürücünün bilgi ve sürüş deneyim eksikliği görülmektedir. Sürücü belgesini almış olmak, trafikte sürüş için yeterli değildir. Trafikte karşılaşılabilecek tehlikeleri tanımak, tehlikeli durumlara sebebiyet vermemek veya tehlikeli durumlarda alınacak önlemleri uygulayabilmek; doğru bilgiler ile donatılmış olmanızla, trafik dışı alanlarda bilinçli tehlikeler yaratarak, tehlikeyi algılama ve alınacak önlemleri uygulama ile mümkün olabilir. Bu konuda profesyonel firmalardan eğitim almayı düşünebilirsiniz.

Güvenli sürüş için bazı önemli tavsiyelerimiz:

 • Trafik kurallarının hatırlatıcısı olan trafik işaret ve levhalarına mutlaka uyun.
 • Emniyet kemerinizi takın, araçtaki diğer kişilerin emniyet kemerini takmalarını isteyin ve tüm emniyet kemerleri takılmadan hareket etmemeyi bir alışkanlık haline getirin.
 • Yol durumuna, trafik ve yayaların yoğunluğuna ve hava şartlarına göre gerekiyorsa hızınızı düşürün
 • Trafikte karşılaşabileceğiniz her türden tehlikelere karşı vereceğiniz tepkileri önceden düşünün. (Örneğin siz sol şeritten ilerlerken sağınızda bulunan şeritteki araçlardan biri hatalı şerit değiştirdi, ne yaparsınız? vb.)
 • Her hızda ve hava koşulunda fren için ne kadar duruş mesafesi olduğunu hesaplamayı öğrenin. Uygun ortamlarda yol tutuşunu görebilmek için frenlerinizi deneyin.
 • Hızınızı yolun mevcut durumuna göre ayarlayın.
 • Takip ettiğiniz araçla aranızda her zaman yeterli emniyet mesafesini bırakmaya dikkat edin ve takip ettiğiniz araçlarla yakın hızlarda sürün.
 • Hızınızı viraja girmeden önce azaltın, viraja hızlı girmek aracınızın savrulmasına neden olabilir.
 • Sürüş esnasında sadece yola konsantre olun. Klima, radyo-teyp, cam, vb. aksesuarları kullanmanız gerektiğinde gözünüzü kesinlikle yoldan ayırmayın.
 • Yüksek hızlarda seyir halindeyken ani manevralar yapmayın.
 • Direksiyonu her zaman İki elinizle tutun.
 • Şerit değiştirmelerde ve sollamalarda, ayna kontrolünü yapın ve mutlaka sinyal verin.
 • Eğer önünüzde giden araç, ani bir manevra yaparsa siz de onun izinden gidin.
 • Tehlikeli durumlarla karşılaşmanız durumunda durma kararını verdiğiniz andan itibaren fren pedalına tüm gücünüzle basın, çarpışma gerçekleşecek diye fren pedalına basmayı bırakmayın. Aracınızda ABS fren sistemi mevcutsa, frenleme esnasında size en az zararı verecek etkin manevralar yapın.
 • Sürüş esnasında cep telefonu ile konuşmayın.
 • Sürüş esnasında sigara içmeyin.
 • Uzun yolculuklarda molalarınızı planlayın ve uygulayın.

HED Akademi, Kurumsal olarak Güvenli (Defansif) Sürüş Eğitimleri veren, eğitmenleri Almanya Yol Güvenlik Kuruluşu olan DVR tarafından sertifikasyonlu olan bir kuruluştur. Eğitim ile ilgili bilgilere linkten ulaşabilirsiniz :

https://hed.com.tr/Egitim/Defansif-Guvenli-Surus-Egitimi/83

KAZASIZ SÜRÜŞLER DİLERİZ...

Bu yazıyı paylaş

Bir yorum yaz

Yorum ve fikirleriniz bizim için önemlidir...!

Lütfen yorumlarınızda küfür vb. olumsuz kelimeler kullanmayınız... Yorumlarınız, site yöneticimiz tarafından onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.